Dom Kultury w Surażu

Zespoły

Chór „Surażanki” tworzą seniorki, mieszkanki Suraża. Obecnie chór liczy 10 kobiet, które swoim śpiewem uświetniają wszystkie najważniejsze uroczystości w Surażu. Chór „Surażanki” podczas swojej wieloletniej działalności koncertował w wielu miejscowościach województwa Podlaskiego, brał udział w wielu konkursach, takich jak: „Festiwal Pieśni Maryjnej”, czy Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych. Działalność „Surażanek” nie ogranicza się stricte do sfery muzycznej, seniorki z Suraża aktywnie biorą udział w warsztatach kulinarnych promując kuchnię lokalną. Do sukcesów trzeba zaliczyć zdobycie I miejsca w kategorii „Potrawa Tradycyjna” organizowanych przez Zarząd Województwa Podlaskiego. Kolejnym ważnym sukcesem było zajęcie trzeciego miejsca w konkursie na wieniec dożynkowy w Wigrach podczas Dożynek Wojewódzkich.

W skali regionu to chyba jedyny, taki zespół, tworzony przez samych mężczyzn. Obecnie 7 osobowy zespół wokalny ma w swoim repertuarze program rozrywkowy, sakralny, kolędowy, patriotyczny. Jak do tej pory jednolite, mocne brzmienie męskich głosów zapewniało zespołowi wspaniałe występy i gorące przyjęcie publiczności. Od czterech lat z powodzeniem koncertuje na scenie lokalnej oraz wojewódzkiej.

Zespół „Zawykowianki” powstał w 2013 roku. Gromadzi w swoich szeregach kobiety i mężczyzn z miejscowości Zawyki oraz Zawyki Ferma. Działalność „Zawykowianek” jest wieloraka, począwszy od kultywowania kultury regionalnej, działań w zakresie kuchni tradycyjnej przez rękodzieło ludowe skończywszy na działalności muzycznej, wokalno-instrumentalnej. Zespół „Zawykowianki” z powodzeniem brał udział w wielu przedsięwzięciach kulturalnych, obrzędowych o charakterze muzycznym i ludowym. Wspomnieć należy choćby zdobycie pierwszego miejsca podczas Dożynek Wojewódzkich w Wigrach oraz drugiego miejsca na Dożynkach w Szumowie w konkursach na wieniec dożynkowy. Kolejnym sukcesem, tym razem w dziedzinie muzyczno-wokalnej, jest zajęcie pierwszego miejsca na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Surażu.

Zespół instrumentalno-wokalny,  w którym możemy usłyszeć perkusję akustyczną, gitarę basową, gitarę solową, akompaniującą oraz akordeon i śpiew. Zespół gra wyłącznie na żywo i specjalizuje się w repertuarze retro. Mimo, że „Kapela pod Wezwaniem” istnieje od 2018 roku to ma już na koncie wiele udanych koncertów w plenerze oraz w wielu salach koncertowych i imprezach tanecznych. Zespół gościł w Białymstoku podczas festynu „Kaziuki” w Łapach podczas „Dni Łap” a obecnie wydaje swoją pierwszą płytę pd. „Jak za dawnych lat”.

Skip to content